8 tornad w 11 dni, 7 osób zabitych w USA

8 tornad w 11 dni, 7 osób zabitych w USA

 

Kansas był ostatnim stanem w środę, który oceniał szkody z serii tornad.

Tornada w minionym tygodniu przedarły się przez Środkowy Zachód, zabijając siedem osób w Iowa, Missouri, Oklahoma i Ohio.

W poniedziałek Stany Zjednoczone połączyły swój aktualny rekord z 11 kolejnych dni z co najmniej ośmioma tornadami potwierdzonymi w każdym z tych dni – powiedział Patrick Marsh, meteorolog koordynujący ostrzeżenia w federalnym Centrum Prognoz Storm.

National Weather Service otrzymało już we wtorek co najmniej 27 kolejnych raportów o tornadach, co sugeruje, że rekord z kolejnych dni zostanie zerwany, gdy oficjalne sumy się pojawią.

Ostrzeżenia burzowe były wydawane tak daleko, jak Pensylwania, Illinois, New Jersey i Nowy Jork.

Marsh powiedział, że wysokie ciśnienie na południowym wschodzie i niezwykle zimne koryto w Górach Skalistych zmuszają ciepłe, wilgotne powietrze do centralnych Stanów Zjednoczonych, powodując powtarzające się poważne burze i tornada.

W mieście Hannibal w stanie Missouri urzędnicy dopiero w środę zaczęli oceniać szkody po ulewnych deszczach, które okazały się zbyt duże dla kanałów burzowych, powodując przerwę, która spowodowała uszkodzenia wody w budynkach w historycznym centrum miasta.

Oczekuje się, że deszcz spowoduje kolejny skok poziomu rzeki. Rzeka Mississippi zbliża się już do rekordów wszechczasów w kilku społecznościach Missouri i Illinois.

Względna cisza w ostatnich latach nastąpiła po ogromnym tornadzie, które zabiło 161 osób i zraniło ponad 1100 osób w Joplin w Missouri w 2011 roku.

Burza w Kansas przedarła się przez obszar Kansas City, wywołując tornada, które spadły na drzewa i linie energetyczne, zniszczyły domy i zraniły co najmniej tuzin osób. Przyszedł dzień po gwałtownych burzach zabił jedną osobę, a ranny co najmniej 130 w Indianie i Ohio.

Sue Taulbee, lat 71, oglądała telewizję w swoim łóżku na przedmieściach Brookville w Dayton w stanie Ohio, kiedy usłyszała zbliżający się tornado.

„Mówią, że to jak pociąg towarowy: tak słyszałem” – powiedziała. „Minęło zaledwie kilka minut, ale wydawało mi się, że godzina. Właśnie zacząłem krzyczeć, a moi sąsiedzi usłyszeli mnie i powiedzieli:„ Sue! Sue! Słyszę cię!

Wyciągnęli ją przez dziurę w jej zawalonym domu i zabrali ją do szpitala, by leczyć cięcie na głowie.

Mark Duffin, lat 48, dowiedział się od swojej żony i reportażu telewizyjnego, że wielkie tornado zmierzało do jego domu w Linwood w Kansas, około 30 mil na zachód od Kansas City.

Pan Duffin powiedział Kansas City Star, że złapał materac, podążył za 13-latkiem do piwnicy i zabezpieczył oboje materacem, gdy dom zawalił się wokół nich.

„Cieszę się, że znalazłem dwóch moich psów przy życiu” – powiedział. „Żona żyje, rodzina żyje, żyję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *