Aresztowania imigrantów wzrosły o 38 % gdy Trump został prezydentem.

Aresztowania imigrantów wzrosły o 38 % gdy Trump został prezydentem.

 

W ciągu 100 dni od chwili, gdy prezydent Trump podpisał dekret prezydencki mający na celu poprawę egzekwowania prawa imigracyjnego, zgodnie z danymi imigracyjnymi i celnymi opublikowanymi w środę, aresztowania nielegalnych imigrantów wzrosły o 38% od tego samego okresu w 2016 roku.

Dyrektor ICE(Immigration and Customs Enforcement) Thomas Homan powiedział, że jego agencja skupia się na nielegalnych imigrantach z kryminalną przeszłością, o których Trump mówił podczas całej kampanii prezydenckiej. Dane pokazują jednak, że największy skok w aresztowaniach dotyczył nielegalnych imigrantów bez uprzedniej karalności, co oznacza wzrost o 156% w stosunku do ubiegłego roku.

Między 22 stycznia a 29 kwietnia ICE aresztowało 10 845 osób, których naruszenia dotyczące imigracji były jedynymi w ich rejestrze. To prawie trzykrotnie więcej, niż liczba aresztowanych w tym samym okresie podczas ostatniego roku prezydentury Baracka Obamy.

Spośród wszystkich osób aresztowanych przez ICE w tym roku prawie 75% było wcześniej karanych, w porównaniu do 92% osób aresztowanych w ostatnim roku prezydentury Obamy.

Frank-Sharry, dyrektor stowarzyszenia ‘Głos Ameryki’, które opowiada się za imigrantami, powiedział, że publiczne komentarze Trumpa na temat ścigania najbardziej niebezpiecznych imigrantów, to tylko zabieg odwracający uwagę od jego prawdziwego celu, czyli masowych deportacji.

Pod rządami Obamy nielegalni imigranci musieli być członkami gangu, skazanymi za przestępstwo, aby zostać uznanymi za priorytet do deportacji.

Pod Trumpem, nielegalni imigranci muszą być po prostu aresztowani za przestępstwo – bez wyroku skazującego na koncie – aby stać się priorytetem. Trump także zezwolił agentom ICE skupić się na nielegalnych imigrantach, których uważają za „zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa narodowego”.

Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego John Kelly poszerzył kompetencje agencji ICE o nowe dyrektywy w lutym.

Pod Obamą agenci ICE prowadzący naloty lub poszukujący konkretnych osób, nie mogli aresztować innych imigrantów bez dokumentów, których napotkali po drodze. Na przykład, jeśli urzędnik ICE wjeżdżał do domu szukając nielegalnego imigranta przestępcy, nie aresztował innych osób znajdujących się w tym domu.

Polecenie Kelly’a zmieniło to. Teraz agenci ICE mogą aresztować imigranta, jeśli ten jest w kraju nielegalnie, co doprowadziło do wzrostu liczby osób bez przeszłości kryminalnej aresztowanych przez agencję.

Katarzyna C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *