Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie zakazu podróżowania: co to oznacza

Decyzja Sądu w Sprawie podróżowania

Sąd Najwyższy wydał w poniedziałek mieszane postanowienie, które umożliwi prezydentowi Trumpowi wprowadzenie jego zakazu podróży przeciwko sześciu muzułmańskim państwom – ale tylko dla turystów pozbawionych więzi z USA.

Sąd orzekł, że Trump może zabronić ludziom z sześciu największych państw muzułmańskich – Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu – jeśli nie mają oni „bona fide” relacji z USA. Ci, którzy nawiązali więzi, czyli większość odwiedzających z tych krajów, będą wpuszczeni do USA.

Niemal 30 000 posiada wizy, ponad 25 000 przybyłych to uchodźcy, a tysiące osób przybyło na wizy studenckie, dyplomatyczne i badawcze, które wymagają potwierdzenia związku z USA. Wszyscy byliby zwolnieni z zakazu wjazdu do USA na podstawie orzeczenia sądu.

Decyzja oznacza, że ​​urzędnicy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA będą musieli przejrzeć poszczególne wnioski złożone przez podróżnych z tych sześciu krajów, aby ustalić, czy mają wystarczająco dużo wspólnego ze Stanami Zjednoczonymi.

Sędziowie podali kilka przykładów, aby wyjaśnić, kto może wjechać do kraju:

• Jeśli obywatele USA są bliskimi krewnymi z członkiem z jednego z krajów, będą mogli to zrobić.

• Jeśli uniwersytety USA zaakceptowały uczniów z jednego z krajów docelowych, uczniowie będą mogli przyjechać do USA i rozpocząć naukę.

• Jeśli firma z USA zatrudniła pracownika z jednego z krajów docelowych, pracownik będzie mógł wykonywać tę pracę.

Dwa federalne sądy apelacyjne zablokowały pełny zakaz przed wejściem w życie, twierdząc, że narusza on konstytucyjną ochronę religii, a także narusza prawo imigracyjne.

Sąd Najwyższy orzekł, że całkowity zakaz to przesada i odrzucił tylko tę część, która miała wpływ na osoby, które miałyby zmierzyć się z rozkazem wykonawczym Trumpa w sądach amerykańskich.

Sąd stwierdził jednak, że cudzoziemcy, którzy nie mają więzi z USA, nie mogą twierdzić, że konstytucyjne zabezpieczenia dotyczą także ich. Nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych, studentami Stanów Zjednoczonych ani pracownikami Stanów Zjednoczonych, więc ochrona ustanowiona w Konstytucji nie odnosi się do nich.

Najwcześniejszy termin, kiedy administracja może rozpocząć egzekwowanie części zakazu podróżowania dozwolonego przez Sąd Najwyższy, to czwartek.

Kasia K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *