Deportacja profesora chemii z USA.

Amerykańskie władze imigracyjne aresztują profesora chemii.

 

Syed Ahmed Jamal szykował się do zabrania swojej córki do szkoły, kiedy został zatrzymany przed swoim domem w Lawrence w stanie Kansas przez urzędników z Urzędu Imigracyjnego i Celnego.

Zanim Jamal, lat 55, mógł pożegnać się z żoną i trójką dzieci, agenci ICE zatrzymali go i wyprowadzili w kajdankach.

Aresztowanie „ukochanego człowieka z rodziny Lawrence’a, naukowca i lidera społeczności” było szokujące dla przyjaciół Jamala i jego sąsiadów w Kansas City, gdzie mieszka, od przyjazdu do Stanów Zjednoczonych z wizą studencką z Bangladeszu ponad 30 lat temu.

W chwili aresztowania Jamal przebywał w stanach na tymczasowym pracowniczym pozwoleniu na pobyt, nauczał chemii jako adiunkt w Park University w Kansas City i prowadził badania w różnych lokalnych szpitalach.

W oświadczeniu dla The Washington Post, urzędnik ICE powiedział, że agencja „nadal koncentruje swoje zasoby egzekwowania prawa na osobach, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa na granicy.” Zapytany, czy Jamal zrobił coś, co zalicza się do tych kategorii, urzędnik powiedział, że „jak wyjaśnił dyrektor wykonawczy ICE, Thomas Homan, ICE nie zwalnia klas ani kategorii usuwalnych obcych z potencjalnego egzekwowania.”

Aresztowanie Jamala jest także najnowszym przykładem tego, jak agenci ICE atakują obcokrajowców bez przeszłości kryminalnej, którzy w przeszłości mogli pozostać w kraju, ponieważ byli postrzegani jako pozytywnie przyczyniający się dla społeczeństwa, według Jeffreya Y Bennetta, prawnika imigracyjnego który złożył wniosek o wstrzymanie deportacji Jamala w zeszłym tygodniu.

Krótko po tym, jak został wybrany w listopadzie 2016 r., prezydent-elekt Donald Trump przyrzekł, że po inauguracji deportuje od dwóch do trzech milionów nielegalnych imigrantów, mówiąc, że nacisk zostanie położony na osoby z kryminalnymi kartotekami.

W 2011 r., po tym jak wiza Jamala wygasła, otrzymał on polecenie „dobrowolnego opuszczenia kraju”. W następnym roku sędzia imigracyjny orzekł, że Jamal mógł pozostać w kraju, o ile regularnie odwiedzał ICE, aby zachować pozwolenie na pracę.

Petycja Change.org powstała 2 lutego wspierająca Jamala i od tego czasu zebrała ponad 15 000 podpisów, wzywając ICE do przyznania mu prawa do pobytu. Jamal, argumentowali, był typowym obywatelem, któremu powinno się zezwolić na pozostanie w kraju.

Od czasu jego aresztowania prawie dwa tygodnie temu Jamal przebywał w więzieniu w Morgan County w stanie Missouri, około trzy godziny jazdy od Lawrence.Adwokat Jamala, Bennett, powiedział, że sprawa rodziny spoczywa teraz w rękach Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, tego samego departamentu, który aresztował Jamala.„Zdają sobie sprawę, że jest to bardzo trudny przypadek, aby spróbować uzyskać pozytywny wynik, ponieważ te aplikacje dostają bardzo rzadko pozytywną odpowiedz” – powiedział Bennett. „Ale robimy próbujemy i tylko to możemy zrobić w tym momencie, aby zapobiec nieuchronnej deportacji”.

Katarzyna Cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *