Gubernator Nowego Jorku koniec małżeństw z nieletnimi

Stany Zjednoczone: Gubernator Nowego Jorku podpisuje ustawę zakazującą małżeństw z nieletnimi

 

Nowy Jork podjął ważny krok w kierunku zakończenia małżeństwa z dziećmi, gdyż gubernator Andrew Cuomo w dniu 20 czerwca 2017 r. podpisał ustawodawstwo mające na celu znaczne zmniejszenie okoliczności, w których dzieci mogą wyjść za mąż, donosi Human Rights Watch.

W latach 2001-2010 odnotowano 3.850 dzieci poniżej 18 roku życia, które wzięły ślub w Nowym Jorku. Zgodnie z wcześniejszym prawem minimalny wiek małżeństwa w Nowym Jorku wynosił 18 lat, ale prawo zezwalało dzieciom w wieku 16 i 17 na małżeństwo za zgoda rodziców, a dzieci w wieku 14 i 15 mogły wyjść za mąż za zgodą sędziego i ich rodziców. Zdecydowana większość stanów USA zezwala na małżeństwo w wieku poniżej 18 lat w pewnych okolicznościach. W 27 stanach Stanów Zjednoczonych nie ma ograniczeń w tym, jak małe dziecko może wyjść za mąż, jeśli sędzia zezwoli na małżeństwo.

Wersja ustawy A.5524 i S.4407 została pierwotnie wprowadzona w Nowym Jorku w 2016 r. i została ponownie wprowadzona w 2017 r. Zakazuje ona wszystkich małżeństw przed 17 rokiem życia i pozwala 17-latkom na małżeństwo za zgodą sędziego. Human Rights Watch współpracował z organizacjami Unchained at Last, Centrum Sprawiedliwości Tahirih, Sanktuarium Rodzin i Narodową Organizacją Kobiet, aby wezwać nowojorskich prawodawców do przyjęcia projektu ustawy.

Prawo ograniczające małżeństwo z dzieckiem w Wirginii weszło w życie w czerwcu 2016 roku, gubernator stanu Texas podpisał w zeszłym tygodniu ustawę zabraniającą małżeństwa z dziećmi, a podobne ustawodawstwo zostało wprowadzone w stanach: Kalifornia, Connecticut, Maryland, Massachusetts, Missouri, New Hampshire, New Jersey , Pensylwania.

Małżeństwa z dziećmi występują w każdym regionalnie i globalnie, co czwarta dziewczynka wychodzi za mąż przed 18 rokiem życia, a 15 milionów dziewcząt poniżej 18 roku życia, każdego roku.

Przeważająca większość poślubionych dzieci to dziewczęta, z których większość poślubia małżonków starszych niż one – w niektórych przypadkach znacznie starszych.

Rosnąca liczba badań wykazuje, że związek małżeński z nieletnim powoduje poważną krzywdę, niezależnie od miejsca zamieszkania małżeństwa. W badaniu z 2010 r. stwierdzono, że dziewczęta i młode kobiety w Stanach Zjednoczonych, które wyszły za mąż przed rokiem 19, były o 50 procent bardziej skłonne na nieukończenie liceum niż ich niezamężne koleżanki, a tylko 25% prawdopodobnie ukończy college.

Dziewczęta, które wyjdą za mąż jako nastolatki, przed 16. rokiem życia, w Stanach Zjednoczonych są o 31 procent bardziej narażone na życie w ubóstwie w późniejszym okresie życia.

Naukowcy odkryli istotne związki między małżeństwem dziecka a zaburzeniami psychicznymi i fizycznymi. Zamężne dziewczęta często mją większe trudności a by uciec od agresywnego męża lub nieszczęśliwego małżeństwa, niż dorosłe kobiety, a także otrzymać takie usługi, jak schronienie i pomoc prawna.

Child marriage is a dirty secret in the US, and other states should follow New York’s example by enacting laws to help end this harmful practice

Heather Barr

Senior Women’s Rights Researcher

Katarzyna K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *