Izba Reprezentantów zakaz aborcji po 20 tygodniach ciąży.

Izba Reprezentantów zakaz aborcji po 20 tygodniach ciąży.

 

Waszyngton (CNN) Izba Reprezentantów uchwaliła ustawodawstwo we wtorek, które będzie karać kobiety dokonujące aborcji po 20 tygodniach ciąży, z wyjątkiem przypadków, w których życie matki jest zagrożone i w przypadkach dotyczących gwałtu lub kazirodztwa.

Projekt ustawy Izba uchwaliła w głosowaniu 237 za i 189 przeciwko, w dużej części na linii partii.

Ustawę o Ochronie Nienarodzonych Dzieci Zdolnych do Odczuwania Bólu , podobną do legislacji, która nie powiodła się w 2013 i 2015 r., popiera obecnie Biały Dom.

Powodująca podziały kwestia aborcji po raz kolejny została przywrócona do krajowych rozmów, od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Donalda Trumpa. Trump poparł ustawę jeszcze zanim wygrał wybory. W liście z września 2016 r. wysłanym do liderów antyaborcyjnych zachęcających do przystąpienia do „koalicji pro-life”, powiedział, że zobowiązał się do „podpisania ustawy o Ochronie Nienarodzonych Dzieci Zdolnych do Odczuwania Bólu, która zakończyłaby bolesne późne aborcje w całym kraju „.

Niektórzy doradcy Trumpa, w tym wiceprezydent Mike Pence, głośno przeciwstawiają się aborcji. Trump również wybrał Neila Gorsucha do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, co niektórzy przeciwnicy aborcji uważają za zwycięstwo.

Lider partii Kevin McCarthy ogłosił w zeszłym tygodniu, że Izba głosuje na ustawę H.R. 36, nazywając ją „przestrzeganiem świętości życia i zaprzestaniem niepotrzebnego cierpienia”.

„To chroni te dzieci, które, zdaniem naukowców, czują ból i daje im szansę na rozwój i szczęśliwe życie”, powiedział McCarthy. „Mamy obowiązek mówić w imieniu i bronić tych, którzy nie mogą mówić sami za siebie.”

Jeśli chodzi o nieznacznie podzielony senat, w którym przyjęcie ustaw związanych z aborcją może być trudniejsze niż w Izbie, ustawodawstwo to nie zostanie przyjęte w najbliższej przyszłości. Szef GOP John Cornyn został zapytany w poniedziałek, czy senat zajmie się ustawodawstwem.

– To nie jest teraz nasz priorytet – odparł Cornyn.

Podobne ustawodawstwo zostało już uchwalone w kilku stanach. Przeciwnicy prawa twierdzą jednak, że 20-tygodniowe zakazy aborcyjne są niezgodne z konstytucją.

„To niebezpieczne prawodawstwo to tylko kolejna próba ograniczenia dostępu kobiet do bezpiecznej, legalnej aborcji”, powiedziała Fundacja Planowanego Rodzicielstwa.

20-tygodniowe zakazy są wyraźną próbą podkopania sprawy Roe vs. Wade (sprawa sądowa w wyniku której aborcja została zalegalizowana w USA przez cały okres ciąży). W rzeczywistości zwolennicy zakazu 20 tygodniowego otwarcie mówią na temat ich celu, aby zaskarżyć decyzję z 1973 r. w sprawie Sądu Najwyższego, która chroni prawo kobiety do bezpiecznej i legalnej aborcji „.

Prezydent NARAL Pro-Choice America Ilyse Hogue nazwała ustawodawstwo „atakiem na wolność kobiet”.

Kasia Cz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *