Liczba samobójstw w Japonii wymusza reformę prawa pracy

Japonia doświadcza niebezpiecznego wzrostu liczby samobójstw, które mają bezpośredni związek z przepracowaniem. Problem dotyka głównie kobiet i ludzi młodych, którzy nie ukończyli 29 lat.

articleImage: Liczba samobójstw w Japonii wymusza reformę prawa pracyfot. Thinkstock

Obecnie w Japonii na jedną ofertę pracy przypada 1,3 kandydata – to najlepszy wynik od 1991 r. i wydawałoby się, że w obliczu kurczącej się siły roboczej pracodawcy będą lepiej dbać o pracowników. Niestety niektóre firmy nadal starają się wycisnąć z pracownika tyle, ile się da, nie licząc się z tragicznymi konsekwencjami.

Syndrom „karoshi”, czyli śmierci z przepracowania, pojawił się w Japonii w latach 80-tych. Rozróżnia się dwie przyczyny śmierci – zawał z przepracowania i samobójstwo związane ze stresem doświadczanym w pracy. Początkowo ofiarami karoshi w 95% byli mężczyźni w średnim wieku, tzw. „białe kołnierzyki”, obecnie 20% ofiar karoshi to kobiety.

Uznaje się, że zawał serca spowodowany został przez karoshi, jeśli zmarły przepracował w ostatnim miesiącu życia 160 godzin nadliczbowych, lub przez ostatnie 3 miesiące pracował po 100 godzin więcej w każdym miesiącu.

W Japonii nie ma limitu nadgodzin wyznaczonego przez prawo i właśnie tej kwestii dotyczyć ma najbliższa reforma.

Liczba samobójstw związanych z pracą wzrosła wśród ludzi do 29. roku życia o 45% w ciągu ostatnich 4 lat. Wśród kobiet w tym samym okresie odnotowano wzrost o 39%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *