Łowca agentów. Marek Ciesielczyk w Kanadzie i USA

Łowca agentów. Marek Ciesielczyk w Kanadzie i USA

 

Dr Marek Ciesielczyk ujawnia kolejne nazwiska polonijnych donosicieli – filmy z wykładów w maju i czerwcu w Vancouver, Tacomie, Edmonton, Calgary, Toronto i Brampton

W powyższych relacjach filmowych z prelekcji dra Ciesielczyka w Kanadzie i USA znajdziesz informacje m.in. nt.:

 Zbigniew Petryka – polonijny dziennikarz w Kalifornii w radio „Polska Fala Radiowa”, redaktor naczelny pisma „Wiadomości Polonijne”, działa w Domu Polskiego Seniora w Los Angeles, jako TW SB „ZBYSŁAW” donosił m.in. na Andrzeja Stypułkowskiego, Zofię Zarębę, Andrzeja Wrońskiego, Jana Ostaszewskiego, pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego.

Tadeusz Bociański – Prezes Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles, jako KO SB „JORK” donosił m.in. na Andrzeja Ołdakowskiego, Tadeusza Bugaja oraz uczestników spotkań w sali parafialnej kościoła polskiego w Los Angeles.

Waldemar Głodek – oficjalnie radca handlowy w konsulacie PRL w Nowym Jorku, a następnie w Montrealu, faktycznie oficer wywiadu wojskowego o pseudonimie „WITEŹ”, werbujący agentów dla PRL-owskiego wywiadu w USA i Kanadzie w latach 70-tych i 80-tych.

Adam Skorek – do niedawna Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w okręgu Quebec, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP w 2015 roku,  jako TW SB „JAREK” donosił m.in. na Andrzeja Jordana, Tadeusza Rogozińskiego, Antoniego Kępkę, Zdzisława Barskiego, Jolantę Maciejewską, Bruno Finotto, pastora Bodlera, Morisa Laplace.

Małgorzata Pogorzelska-Bonikowska – redaktor naczelny prawdopodobnie największego pisma polonijnego w Kanadzie „Gazeta” (Toronto), działaczka Polish-Jewish Heritage Foundation, uhonorowana przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP w 2005 roku,  jako TW SB „MARIA” donosiła np. na Jerzego Rubachę oraz Piotra Sadowskiego. Z akt w IPN wynika, iż – choć później zerwała w końcu współpracę z SB – wcześniej wobec tejże Służby Bezpieczeństwa   „Wyraziła pogląd, że pomoc naszej służbie (czyli SB, przyp. MC) jest jej patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem”.

Adam Marian Bąk – przedsiębiorca i filantrop polonijny na wschodnim wybrzeżu USA, jeden z 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Stanisławie Karczewskim (powołany do niej 5 września 2016), odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP w 2005 roku, nie był tajnym współpracownikiem SB, nie został jako taki zarejestrowany przez SB, ale w drugiej połowie lat 80-tych (jako „BAMBO”) spotykał się z oficerami komunistycznej Służby Bezpieczeństwa i przekazywał im informacje na temat oficerów FBI, np. Carla Hendersona. Z dokumentów zgromadzonych w IPN wynika, że Bąk przekazywał informacje SB, doszukując się w tym „możliwości wykorzystania układu z MSW na swoją rzecz” oraz tłumaczył tę współpracę „głębokim patriotyzmem oraz obawami przed konsekwencjami odmowy”, gdyż prowadził aktywną działalność gospodarczą na terenie PRL.

Aleksander Pruszyński – działacz, dziennikarz, wydawca polonijny w Kanadzie (w Toronto), dziś współpracownik drugiego dużego pisma polonijnego w Kanadzie „GONIEC”, jako TW SB „RAWICZ” donosił m.in. na: na swojego rodzonego brata Stanisława Pruszyńskiego, Edwarda Govana, dziennikarza amerykańskiego Rozenbauma, Włocha Piera Poli, Brytyjczyka Antoniego Polanskiego, konsula USA Scandlana.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *