Łowca agentów. Marek Ciesielczyk w Kanadzie i USA

Łowca agentów. Marek Ciesielczyk w Kanadzie i USA

 

Dr Marek Ciesielczyk ujawnia kolejne nazwiska polonijnych donosicieli – filmy z wykładów w maju i czerwcu w Vancouver, Tacomie, Edmonton, Calgary, Toronto i Brampton

W powyższych relacjach filmowych z prelekcji dra Ciesielczyka w Kanadzie i USA znajdziesz informacje m.in. nt.:

 Zbigniew Petryka – polonijny dziennikarz w Kalifornii w radio „Polska Fala Radiowa”, redaktor naczelny pisma „Wiadomości Polonijne”, działa w Domu Polskiego Seniora w Los Angeles, jako TW SB „ZBYSŁAW” donosił m.in. na Andrzeja Stypułkowskiego, Zofię Zarębę, Andrzeja Wrońskiego, Jana Ostaszewskiego, pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego.

Tadeusz Bociański – Prezes Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles, jako KO SB „JORK” donosił m.in. na Andrzeja Ołdakowskiego, Tadeusza Bugaja oraz uczestników spotkań w sali parafialnej kościoła polskiego w Los Angeles.

Waldemar Głodek – oficjalnie radca handlowy w konsulacie PRL w Nowym Jorku, a następnie w Montrealu, faktycznie oficer wywiadu wojskowego o pseudonimie „WITEŹ”, werbujący agentów dla PRL-owskiego wywiadu w USA i Kanadzie w latach 70-tych i 80-tych.

Adam Skorek – do niedawna Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej w okręgu Quebec, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP w 2015 roku,  jako TW SB „JAREK” donosił m.in. na Andrzeja Jordana, Tadeusza Rogozińskiego, Antoniego Kępkę, Zdzisława Barskiego, Jolantę Maciejewską, Bruno Finotto, pastora Bodlera, Morisa Laplace.

Małgorzata Pogorzelska-Bonikowska – redaktor naczelny prawdopodobnie największego pisma polonijnego w Kanadzie „Gazeta” (Toronto), działaczka Polish-Jewish Heritage Foundation, uhonorowana przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP w 2005 roku,  jako TW SB „MARIA” donosiła np. na Jerzego Rubachę oraz Piotra Sadowskiego. Z akt w IPN wynika, iż – choć później zerwała w końcu współpracę z SB – wcześniej wobec tejże Służby Bezpieczeństwa   „Wyraziła pogląd, że pomoc naszej służbie (czyli SB, przyp. MC) jest jej patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem”.

Adam Marian Bąk – przedsiębiorca i filantrop polonijny na wschodnim wybrzeżu USA, jeden z 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Stanisławie Karczewskim (powołany do niej 5 września 2016), odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP w 2005 roku, nie był tajnym współpracownikiem SB, nie został jako taki zarejestrowany przez SB, ale w drugiej połowie lat 80-tych (jako „BAMBO”) spotykał się z oficerami komunistycznej Służby Bezpieczeństwa i przekazywał im informacje na temat oficerów FBI, np. Carla Hendersona. Z dokumentów zgromadzonych w IPN wynika, że Bąk przekazywał informacje SB, doszukując się w tym „możliwości wykorzystania układu z MSW na swoją rzecz” oraz tłumaczył tę współpracę „głębokim patriotyzmem oraz obawami przed konsekwencjami odmowy”, gdyż prowadził aktywną działalność gospodarczą na terenie PRL.

Aleksander Pruszyński – działacz, dziennikarz, wydawca polonijny w Kanadzie (w Toronto), dziś współpracownik drugiego dużego pisma polonijnego w Kanadzie „GONIEC”, jako TW SB „RAWICZ” donosił m.in. na: na swojego rodzonego brata Stanisława Pruszyńskiego, Edwarda Govana, dziennikarza amerykańskiego Rozenbauma, Włocha Piera Poli, Brytyjczyka Antoniego Polanskiego, konsula USA Scandlana.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *