Nowość w Polsce, wyższe zarobki i mniejszy podatek CIT

Polska

Nowość

Płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 2 tys. zł miesięcznie – przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez rząd.

To niejedyna ważna wiadomość. Od stycznia podatek CIT dla małych firm zostanie obniżony z 19 do 15 proc., a jeszcze w tym miesiącu prezydent złoży w Sejmie projekt ustawy proponującej rozwiązanie problemu frankowych kredytów hipotecznych.

Już w przyszłym roku minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 2000 zł. Rząd przygotował w tej sprawie projekt rozporządzenia. Obecnie minimalna płaca to 1850 zł. Jak wynika ze wstępnych szacunków, decyzja ta oznacza, że do najbiedniejszych polskich rodzin w ciągu najbliższych 10 lat trafi 22,6 mld zł. Dzięki większym składkom na ZUS, NFZ i PIT zyska też na tym budżet państwa – 16,8 mld zł w ciągu dekady.
Kto za to zapłaci?

Przedsiębiorcy. Dlatego pomysł podniesienia płacowego minimum o 150 zł mocno krytykują. – Tak wysoki wzrost płacy minimalnej może być bardzo niekorzystny dla mikrofirm, które są zwykle mniej efektywne. Część z nich może skłonić do przejścia do szarej strefy – twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. W opublikowanym w piątek projekcie rozporządzenia rząd przewiduje jednak, że prognozy dla polskiej gospodarki są na tyle dobre, iż płacę minimalną można podnieść.
To niejedyna ważna wiadomość.

Sejm poparł rządowy projekt obniżenia podatku CIT dla małych firm z 19 do 15 proc. Obniżona stawka ma obejmować firmy będące płatnikami CIT-u, których przychód ze sprzedaży – razem z kwotą należnego podatku od towarów i usług – nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Takich podatników jest w Polsce 393 tys. Co ważne, odpowiednie przepisy tej ustawy uniemożliwią skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej przedsiębiorcom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT.
Skutkiem wejścia w życie ustawy będzie zmniejszenie dochodów budżetu o blisko 270 mln zł. W ustawie dokonano jednak zmian, które powinny uszczelnić pobieranie podatków i w ten sposób wyrównać stratę.

Obniżenie stawki CIT w dłuższej perspektywie powinno się przyczynić do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości Polaków, zwłaszcza osób młodych i dobrze wykształconych.
Ponadto Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, potwierdził w piątek, że w najbliższych dniach prezydent złoży w Sejmie projekt ustawy proponującej rozwiązanie problemu toksycznych kredytów hipotecznych nominowanych we frankach.

Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w tym miesiącu. Posłowie zajmą się projektem dopiero po wakacjach, z których wrócą 5 września.
Paweł Nogal ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu twierdzi, że projekt będzie zawierał kilka sposobów rozwiązania problemu. Jednym z nich ma być zwrot spreadów, czyli różnic kursowych walut. Inne prawdopodobne propozycje to m.in. przewalutowanie kredytów po obecnym kursie lub po jednym z czterech wariatów kursu sprawiedliwego (do wyboru przez kredytobiorcę), a także zwrot bankowi nieruchomości obciążonej kredytem.
(Money.pl)
Marek Michałowski/ PGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *