Problem molestowania seksualnego w administracji w USA

Problem molestowania seksualnego w administracji w USA

 

Od ubiegłego roku co najmniej 40 prawodawców – prawie wszyscy mężczyźni – w 20 stanach zostało publicznie oskarżonych przez ponad 100 osób o jakąś formę niewłaściwego zachowania lub molestowania seksualnego, co stwierdzono w analizie US TODAY NETWORK.

Suma, która nie obejmuje poufnych lub anonimowych skarg lub pracowników administracji rządowej, którzy zostali oskarżeni o przestępstwa seksualne, odzwierciedla bezprecedensowy poziom kontroli w budynkach administracji państwowej na terenie całego kraju.

Debbie Dougherty, profesor z Departamentu Komunikacji na Uniwersytecie w Missouri, która napisała kilka doniesień na temat molestowania seksualnego, powiedziała, że ​​najnowsza fala oskarżeń o molestowanie seksualne przeciwko silnym mężczyznom podąża powolnym, lecz nieprzerwanym strumieniem podobnych oskarżeń przeciwko oficjelom w FOX News, Uber i National Park Service.

Niesprawdzona władza

Zachowanie w budynkach rządowych, od dawna zdominowanych przez ustawodawców płci męskiej, zostało wyciągnięte na ogólnokrajowe światło dzienne, gdy pracownicy zgłosili zakorzenioną kulturę molestowania seksualnego.

W tym roku zarówno demokraci, jak i republikanie stoją w obliczu oskarżeń o przestępstwa popełniane w prawie dwóch tuzinach państwowych stolic. Należą do nich Arizona, Kalifornia, Kolorado, Floryda, Illinois, Iowa, Kansas, Kentucky, Massachusetts, Minnesota, Missouri, New Hampshire, Nevada, Nowy Jork, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Południowa Dakota, Tennessee, Vermont i Waszyngton.

W Illinois i Kalifornii setki osób – w tym ustawodawców, lobbystów i pracowników legislacyjnych – podpisały listy zarzucające powszechne molestowanie seksualne w polityce państwowej.

Trwają już pewne starania, aby rozwiązać problem.

Ustawodawcy z Illinois wyznaczyli byłego prokuratora federalnego na strażnika do spraw molestowania seksualnego w Kapitolu.

Inne stany, które jeszcze nie widziały ujawnień o domniemanym molestowaniu seksualnym przez ustawodawców, zaczęły działać. Kilka z nich, w tym Wisconsin, Dakota Północna, Arkansas i Alaska, pracuje nad zmianą ich polityki molestowania seksualnego.

Przywódcy Teksasu wezwali również do przeglądu zasad dotyczących przypadków molestowania seksualnego przez ustawodawcę po szerzących się doniesieniach o molestowaniu.

Przerwanie ciszy

Według Narodowej Konferencji Państwowych Prawodawców kobiety stanowią mniej niż jedną czwartą wszystkich państwowych prawodawców. Stawia to wiele kobiet-lobbystów, pracowników, stażystów i innych na profesjonalnym i politycznym miłosierdziu głównie mężczyzn, którzy historycznie zajmują kierownicze stanowiska i mogą po cichu odsuwać zarzuty o niewłaściwe zachowania seksualne.

Eksperci twierdzą, że kobiety, które padły ofiarą molestowania i napaści na tle seksualnym, często są niechętne, by zgłosić się z różnych powodów, począwszy od lęku przed wglądem w ich życie osobiste, aż do ponownego prześladowania.

Komisja ds. Równych Szans Zatrudnienia szacuje, że od 25 do 85 procent kobiet doświadcza molestowania seksualnego w pracy. Komisja stwierdziła również, że zdecydowana większość przypadków nękania nie jest zgłaszana.

W legislaturach, gdzie pracownicy, prawodawcy i lobbyści mają ze sobą kontakt zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków rządowych, zgłaszanie molestowania dodatkowo komplikuje fakt, że często nie wiadomo, do kogo należy się zwrócić po pomoc.

Jednak eksperci twierdzą, że tradycyjne przeszkody w mówieniu o molestowaniu seksualnym zaczęły się zmieniać, częściowo ze względu na wybuchy skandali wokół Weinsteina i innych znaczących mężczyzn oskarżonych o niewłaściwe zachowanie. Jednak, jeszcze wiele trzeba zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Katarzyna Cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *