Sąd Najwyższy pozwala zakazać podróżowania do USA

Zwycięstwo Trumpa: Sąd Najwyższy daje zgodę na kontrowersyjny zakaz podróżowania do USA , który ma zostać natychmiast wdrożony.

Dzięki Sądowi Najwyższemu Stanów Zjednoczonych, zakaz podróżowania, skierowany do ludzi z sześciu krajów muzułmańskiej większości wejdzie w pełni w życie, nawet jeśli w sądach niższych instancji nadal będą podejmowane środki prawne.

Orzeczenie wskazuje na to, że trzeci zakaz podróżowania w administracji Trumpa mógłby wejść w życie.

Sąd, z dwoma z dziewięciu sędziów sprzeciwiającymi się, uwzględnił prośbę administracji Trumpa o zniesienie dwóch nakazów nałożonych przez sądy niższej instancji, które częściowo zablokowały zakaz, który jest trzecią wersją spornej polityki, którą Trump po raz pierwszy próbował wprowadzić w życie tydzień po objęciu urzędu, w styczniu.

Zakaz dotyczy podróżnych z Czadu, Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu. Sądy niższej instancji orzekły, że ludzie z tych narodów, którzy twierdzą, że mają związek „bona fide” z kimś w Stanach Zjednoczonych, nie mogą być trzymani poza krajem. Dziadkowie, kuzyni i inni krewni należeli do tych, których nie można wykluczyć.

9. Sąd Apelacyjny w San Francisco z siedzibą w San Francisco oraz 4. Sąd Apelacyjny w Richmond w stanie Wirginia będą dyskutować na temat legalności zakazu w tym tygodniu.

Oba sądy zajmują się sprawą w trybie przyspieszonym, a Sąd Najwyższy oczekuje, że sądy podejmą decyzje „odpowiednio szybko”.

Szybkie rozstrzygnięcie przez sądy apelacyjne pozwoliłoby Sądowi Najwyższemu na przesłuchanie i podjęcie decyzji w tej sprawie do końca czerwca.

Sądy niższej instancji zablokowały wdrożenie do czasu kontroli sądowej.

Zwycięstwo sądu następuje po wcześniejszych zmaganiach zespołu prawnego administracji, gdzie sądy niższej instancji opóźniły wdrożenie drugiej wersji zakazu.

Administracja przywołała szerokie uprawnienia prezydenta do kontroli imigracji i bezpieczeństwa narodowego.

Sędziowie sądów federalnych w Maryland i na Hawajach w październiku zablokowali część zakazu w oczekiwaniu na podjęcie środków prawnych.

Katarzyna Cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *