Samolot US Navy z 11 osobami rozbił się na Pacyfiku

Samolot US Navy z 11 osobami rozbił się na Pacyfiku

 

TOKIO – Osiem osób zostało uratowanych, a trzy pozostały zaginione po tym, jak samolot amerykańskiej marynarki wojennej rozbił się w środę na zachodnim Oceanie Spokojnym.

Samolot transportowy C-2 „Greyhound” spadł około 500 mil morskich (925 km) na południowy wschód od Okinawy, przewożąc pasażerów i ładunki z Japonii do lotniskowca USS Ronald Reagan, poinformowała marynarka wojenna w oświadczeniu.

Reagan działał na Morzu Filipińskim podczas wspólnego ćwiczenia z japońskimi Morskimi Siłami Samoobrony, kiedy dwuśmigłowy samolot rozbił się o 14:45 czasu japońskiego. Przyczyna katastrofy nie została natychmiast wyjaśniona, a incydent zostanie zbadany, powiedziała marynarka wojenna.

Osiem osób zostało uratowanych około 40 minut później. Zostali zabrani do Reagana w celu oceny medycznej i są w dobrym stanie, powiedziała marynarka wojenna.

Stany Zjednoczone i japońskie okręty marynarki wojennej i samoloty szukają zaginionych. Japońskie Ministerstwo Obrony doniosło, że miejsce katastrofy znajduje się około 150 kilometrów (90 mil) na północny zachód od Okinotorishima, japońskiego atolu.

Nazwiska załogi i pasażerów są ukrywane w oczekiwaniu na powiadomienie najbliższych krewnych.

Filipiński rzecznik wojskowy major Restituto Padilla powiedział, że jego wojsko ostrzeże swoje statki i samoloty wkrótce po tym jak dowiedział się o katastrofie, ale nie może udzielić pomocy z powodu odległości od kraju.

Wspólne ćwiczenia na wodach poza Okinawą zostało opisane przez marynarkę wojenną jako „główne wydarzenie szkoleniowe” pomiędzy amerykańskimi i japońskimi marynarkami, mające na celu zwiększenie gotowości obronnej i interoperacyjności w operacjach powietrznych i morskich.

Marynarka doszła do wniosku, że wcześniejsze kolizje tego typu były możliwe do uniknięcia i wynikały z powszechnych niepowodzeń załóg i dowódców, którzy szybko nie rozpoznali i nie zareagowali na rozwijające się sytuacje awaryjne. Raport marynarki zalecił liczne zmiany w celu rozwiązania problemów, począwszy od udoskonalenia szkolenia, poprzez zwiększenie snu i zarządzanie stresem dla żeglarzy.

Katarzyna Cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *