Trudniej dostać obywatelstwo USA dla dzieci urodzonych poza USA

Trudniej dostać obywatelstwo USA dla dzieci urodzonych poza USA

 

Urzędnicy Trumpa starali się w czwartek, aby wyjaśnić nowe zasady obywatelstwa dla dzieci urodzonych poza Stanami Zjednoczonymi, amerykańskiemu personelowi wojskowemu i innym pracownikom rządowym służącym za granicą.

Departament Obywatelstwa i imigracji ogłosiło w środę zmiany, które oznaczają, że niektóre z tych dzieci nie będą już automatycznie uznawane za obywateli USA i będą musiały stawić czoła większej biurokracji w celu dostania obywatelstwa.

Kogo to dotyczy, a kto nie

Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych każde dziecko urodzone w USA jest uważane za obywatela od urodzenia. To się nazywa obywatelstwem przyrodzonym, a Cuccinelli powiedział, że nowa polityka tego nie zmienia.

„Jedyne, co się tutaj zmieniło, to formularze, które muszą wypełnić, proces, przez który muszą przejść, aby dziecko to zostało obywatelem USA. To jest to. Nie zmieniliśmy ani jednej osoby, która byłaby lub mogłaby zostać obywatelem USA ”, powiedział Cuccinelli w PBS NewsHour.

Jeśli dziecko urodzi się amerykańskiemu rodzicowi poza USA, zasady mogą być skomplikowane.

W większości przypadków osoby, które mają co najmniej jednego rodzica będącego obywatelem USA, automatycznie stają się obywatelami. Istnieje jednak niewielka grupa dzieci urodzonych przez pracowników amerykańskich za granicą, którzy nie spełniają tych kryteriów.

W szczególności kluczowa część prawa wymaga spełnienia trzech kryteriów, aby dziecko urodzone za granicą mogło automatycznie zostać obywatelem:

1) Co najmniej jeden rodzic musi być obywatelem USA
2) Dziecko musi mieć mniej niż 18 lat
3) Dziecko musi przebywać w USA pod opieką rodzica-obywatela

Zgodnie z długoletnią polityką USCIS dzieci, które mieszkały poza USA, ale z rodzicami, które służyły w amerykańskim korpusie wojskowym lub dyplomatycznym, były uważane za „przebywające w USA”, co umożliwiło im spełnienie trzeciego kryterium i natychmiastowe przeniesienie w celu uzyskania certyfikatu obywatelstwa.

Tak już nie będzie. Od 29 października grupa dzieci, których rodzice nie spełnią trzech kryteriów, będzie musiała przejść rozszerzony proces aplikacyjny.

Kolejna ustawa w prawie imigracyjnym określa bardziej szczegółowe wymagania dotyczące uzyskania zaświadczenia o obywatelstwie. Ta część prawa wymaga, aby dziecko miało nie tylko rodzica będącego obywatelem USA, ale takiego, który jest fizycznie obecny w Stanach Zjednoczonych od co najmniej pięciu lat.

Prawnicy imigracyjni stwierdzili, że zmiana polityki dotyczy kilku kategorii dzieci:

– tych, których rodzice nie spełniają kryteriów „obecności fizycznej”,

– których rodzice są legalnymi stałymi rezydentami, wciąż oczekującymi na obywatelstwo, ale mieszkającymi w amerykańskiej instalacji za granicą,

– którzy zostali adoptowani ich rodzice mieszkali za granicą.

W tym momencie pojawia się druga zmiana.

W ramach istniejącego wniosku o obywatelstwo dziecko i rodzic muszą ustalić miejsce zamieszkania w USA. Zgodnie z nowymi wskazówkami rodzic nie może zabrać dziecka na wizytę do Stanów Zjednoczonych. Muszą oni faktycznie mieszkać w tym kraju i przedstawić na to dowody za pomocą dokumentacji, takiej jak rachunki za media, dokumenty podatkowe od nieruchomości lub transkrypcje szkolne.

Dlaczego dokonano zmiany
Cuccinelli napisał na Twitterze, że zmiana została wprowadzona w celu dostosowania procesu USCIS do procedur Departamentu Stanu.

Urzędnicy USCIS powiedzieli w czwartek, że Departament Stanu zażądał zmiany, ponieważ jego wytyczne były sprzeczne z USCIS, co, jak powiedział, doprowadziło do zamieszania, gdy osoba zatwierdzona przez USCIS do obywatelstwa złożyła wniosek o paszport z Departamentu Stanu.

USCIS powiedział, że zasady Departamentu Stanu są bardziej zgodne z prawem federalnym, więc USCIS zmieniło swoje wytyczne, aby dopasować stan. W oświadczeniu Departament Stanu stwierdził, że nowe wytyczne USCIS „są zgodne z obowiązującą, długofalową polityką Departamentu Stanu” i wskazał reporterom tę politykę na swojej stronie internetowej.

Jak Trump zmienił obywatelstwo?

To nie pierwszy raz, kiedy administracja Trumpa zmieniła zasady dotyczące tego, kto otrzymuje obywatelstwo USA.

W 2018 r.  wojsko USA zwalniało rekrutów-imigrantów, którym przy rekrutacji obiecano ścieżkę do obywatelstwa, pozniej to zmodyfikowano.

Andrzej W

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *