Trump nakazuje blokowanie roszczeń azylowych dla imigrantów nielegalnych

Trump nakazuje blokowanie roszczeń azylowych dla imigrantów nielegalnych

 


Migranci z biednych krajów Ameryki Środkowej – głównie z Hondurasu – zmierzając w kierunku Stanów Zjednoczonych w nadziei na lepsze życie lub uciekając przed przemocą, zatrzymują się w tymczasowym schronisku na stadionie w Mexico Cityale….

Prezydent USA Donald Trump podpisał proklamację, aby ograniczyć migrantów ubiegających się o azyl do tych, którzy nielegalnie wjeżdżają.

(WASZYNGTON) – Prezydent Donald Trump w piątek odwołał się do nadzwyczajnych uprawnień w zakresie bezpieczeństwa narodowego, aby odmówić azylu migrantom, którzy nielegalnie wjeżdżają do kraju, zacieśniając granicę, gdy karawany Amerykanów z Ameryki Środkowej powoli zbliżają się do Stanów Zjednoczonych.

Trump używa tych samych uprawnień, których użył do przeforsowania wersji zakazu podróży, która została utrzymana w mocy przez Sąd Najwyższy. Proklamacja wprowadza przepisy przyjęte w czwartek, które omijają przepisy stwierdzające, że każdy może ubiegać się o azyl, bez względu na to, w jaki sposób wchodzi do kraju.

„Potrzebujemy ludzi w naszym kraju, ale oni muszą przybyć legalnie i muszą mieć zasługi,” powiedział Trump, kiedy przygotowywał się do wyjazdu do Paryża.

 

Zmiany mają na celu skierowanie osób ubiegających się o azyl przez oficjalne przejścia graniczne w celu szybkiego wydania orzeczenia, stwierdzili urzędnicy, zamiast próbować ominąć takie przeprawy na granicy prawie 2000 kilometrów (3 200 km).

Ale ruchliwe porty wejścia już mają długie szeregi i czekają, zmuszając urzędników imigracyjnych, aby powiedzieli niektórym migrantom, aby się odwrócili i wrócili, aby zgłosić swoje roszczenia.

Ruch ten został częściowo pobudzony przez karawany migrantów z Ameryki Środkowej, którzy powoli przemieszczali się na północ, ale będą stosować się do każdego, kto został złapany nielegalnie, urzędnicy powiedzieli. Nie wiadomo, czy ci z karawany, wielu uciekających przed przemocą w swojej ojczyźnie, planują nielegalne przekraczanie granicy.

Urzędnicy administracji twierdzą, że ci, którym odmówiono azylu w ramach proklamacji, mogą kwalifikować się do podobnych form ochrony, jeśli obawiają się powrotu do swoich krajów, chociaż podlegaliby surowszemu progowi. Te formy ochrony obejmują „wstrzymanie zniesienia” – które jest podobne do azylu, ale nie pozwala na zielone karty lub przynosząc rodzinę – lub azyl zgodnie z Konwencją ONZ przeciwko torturom.

Funkcjonariusze Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oświadczyli, że dokonują rewizji personelu na przejściach granicznych, ale nie jest jasne, w jaki sposób migranci, a zwłaszcza rodziny, zostaną zatrzymani, ponieważ ich sprawy są rozstrzygane. Ośrodki zatrzymań rodzinnych są w dużej mierze zdolne do pracy. Trump powiedział, że chciał wznieść „miasta namiotowe”, ale nic nie zostało sfinansowane ani zdecydowane.

USA współpracują również z Meksykiem, aby wysłać kilku migrantów przez granicę. Obecnie przepisy pozwalają tylko obywatelom meksykańskim szybko wrócić.

 Ogłoszenie było ostatnim krokiem w kierunku wzmocnienia twardej postawy Trumpa w kwestii imigracji poprzez zmiany regulacyjne i zalecenia prezydenta, z pominięciem Kongresu, który nie przeszedł żadnego prawa imigracyjnego reforma. Ale wysiłki te zostały w dużej mierze udaremnione przez wyzwania prawne, a w przypadku separacji rodzinnych w tym roku, pod wpływem globalnego protestu, który skłonił Trumpa do ich złomowania. Nowe zmiany mogły również spotkać się z wyzwaniami prawnymi. Omar Jadwat, dyrektor projektu „Prawa imigrantów w Unii Wolności Obywatelskich”, powiedział w czwartek, że są one wyraźnie nielegalne.

„U.S. prawo wyraźnie zezwala osobom fizycznym ubiegać się o azyl bez względu na to, czy znajdują się one w porcie wejścia, czy nie. Nielegalne jest obchodzenie tego przez agendę lub dekret prezydenta „, powiedział. Migranci Honduranu biorący udział w karawanie w kierunku Stanów Zjednoczonych, przybyli do Casa del Migrante (Dom Migranta) w Gwatemali w dniu 17 października 2018 r. – Migrant karawana wyruszyła 13 października ze zubożałego kraju, w którym panowała przemoc, i udała się na północ w długą podróż przez Gwatemalę i Meksyk do granicy USA. Prezydent Donald Trump ostrzegł Honduras, że zmniejszy miliony dolarów pomocy, jeśli grupa około 2000 imigrantów będzie mogła dotrzeć do Stanów Zjednoczonych.

Obniżenie imigracji było kwestią podpisową dla Trumpa, który pchnął go mocno w dniach poprzedzających wtorkowe wybory, walcząc z karawanami, które są nadal setki kilometrów od granicy. Nie wspomniał o tej kwestii od czasu wyborów, ale w odpowiedzi wysłał wojska do granicy. Od czwartku na misję graniczną rozmieszczono ponad 5600 żołnierzy amerykańskich, z których około 550 pracuje na granicy w Teksasie. Oczekuje się, że wojsko będzie miało przeważającą większość z ponad 7000 żołnierzy planowanych do misji oddelegowanej do poniedziałku, a liczba ta może wzrosnąć. Trump zasugerował również, że odwołałby prawo do obywatelstwa dla dzieci urodzonych przez obywateli spoza Stanów Zjednoczonych Ameryki glebę i wznieść masywne „miasta namiotowe” w celu przetrzymywania imigrantów.

Od dawna urzędnicy imigracyjni topią się w sprawach azylowych, częściowo dlatego, że ludzie fałszywie domagają się azylu, a następnie mieszkają w USA z pozwoleniami na pracę. W części dotyczącej azylu ustawy o imigracji i obywatelstwie jeden migrant może złożyć wniosek do roku przybywających do USA i nie ma znaczenia, w jaki sposób przybywają – nielegalnie lub przez przejście graniczne. Mieszkańcy, którzy przekraczają nielegalnie, są zazwyczaj aresztowani i często szukają azylu lub innej formy ochrony. Liczba roszczeń wzrosła w ostatnich latach, a w sądzie imigracyjnym trwa ponad 800 000 spraw. Ogólnie rzecz biorąc, zatwierdza się jedynie około 20 procent wnioskodawców. 

Trump już dawno powiedział, że osoby ubiegające się o azyl powinny pochodzić z legalnych portów wejścia. Jednak wielu migrantów nie wie o tym wskazówkach, a oficjalne przejścia graniczne stały się zatrute. Ofiary odrzuciły osoby ubiegające się o azyl na przejściach granicznych z powodu przeludnienia, mówiąc im, by wrócili później. Zaległości stały się szczególnie złe w ostatnich miesiącach na przejściach w Kalifornii, Arizonie i Teksasie, a niektórzy ludzie czekają pięć tygodni, aby ubiegać się o azyl na głównym skrzyżowaniu w San Diego. Migranci z Honduranu odpoczywają w gimnazjum społeczności w Chiquimula w Gwatemali w dniu 17 października 2018 r.

W 2017 r. USA wypełniły ponad 330 000 wniosków o azyl, prawie dwukrotnie więcej niż dwa lata wcześniej i przewyższały Niemcy jako najwyższe na świecie. niejasne, ile osób w drodze do USA uda się nawet do granicy. Około 4 800 migrantów jest chronionych w kompleksie sportowym w mieście Meksyk, około 600 mil (965 kilometrów) od granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Kilka mniejszych grup ciągnęło się setki mil na południe; urzędnicy szacują, że około 7 000 w ogóle było w kraju w przyczepach kempingowych. Migranci to w większości biedni ludzie i wielu twierdzi, że uciekają przed przemocą; ponad 1700 było dziećmi poniżej 18 roku życia, a ponad 300 było dziećmi poniżej 5. roku życia .

Katarzyna K.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *