Volkswagen zlikwiduje 7 tys. miejsc pracy w Ameryce Łacińskiej

Volkswagen zlikwiduje 7 tys. miejsc pracy w Ameryce Łacińskiej

Niemiecki koncern Volkswagen zlikwiduje 7 tysięcy miejsc pracy w Ameryce Łacińskiej – poinformował brazylijski oddział koncernu. W ciągu pięciu kolejnych lat w Brazylii zlikwidowanych zostanie 5 tys. miejsc pracy, a w Argentynie 2 tys.

W piątek Volkswagen ogłosił likwidację 30 tys. miejsc pracy w ramach planu oszczędnościowego negocjowanego wcześniej ze związkami zawodowymi. 23 tys. miejsc pracy zostanie zlikwidowanych w samych Niemczech.

 

Na całym świecie grupa Volkswagena zatrudnia ponad 610 tys. pracowników.

 

Negocjacje w sprawie tzw. planu przyszłościowego trwają od czerwca br. Związki zawodowe zgodziły się na cięcia w zamian za obietnicę stworzenia w przyszłości nowych miejsc pracy, szczególnie podczas produkcji samochodów elektrycznych. Mają one powstać głównie w niemieckich fabrykach. Przy projekcie pojazdów elektrycznych zatrudnienie ma znaleźć 9 tys. osób.

 

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w ponad 11 milionach samochodów z silnikiem Diesla oprogramowania umożliwiającego oszukiwanie przy pomiarze zawartości szkodliwych substancji w spalinach. Koncern musi się liczyć z wieloletnimi procesami sądowymi oraz miliardowymi karami za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *