Zarobek 12 490 dolarów aby zostać w USA. Nowe prawo emigracyjne.

Zarobek 12 490 dolarów aby zostać w USA. Nowe prawo emigracyjne.

 

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek ogólną zasadę, według której niektórzy eksperci mogą zmniejszyć legalną imigrację o połowę, odmawiając wiz i stałego pobytu setkom tysięcy ludzi za to, że są zbyt biedni.

Długo oczekiwana reguła, popierana przez Stephena Millera, głównego doradcę imigracyjnego Trumpa,  odrzuci osoby ubiegające się o wizę czasową lub stałą, jeśli nie spełnią wystarczająco wysokich standardów dochodów lub otrzymają pomoc publiczną, taką jak opieka społeczna , bony żywnościowe, mieszkania publiczne lub Medicaid.

„Administracja Trumpa próbuje ominąć Kongres i wprowadzić własny system imigracyjny oparty na zasługach.

Reguła jest częścią wysiłków republikańskiego Trumpa na rzecz ograniczenia zarówno legalnej, jak i nielegalnej imigracji, co stanowi kamień węgielny jego prezydentury.

Po ogłoszeniu reguły National Immigration Law Center (NILC) zapowiedziało, że złoży pozew, aby powstrzymać jej obowiązywanie. Dyrektor wykonawczy grupy powiedział, że reguła jest motywowana rasowo. Stanowi prokuratorzy generalni z Kalifornii i Nowego Jorku zagrozili pozwem.

Eksperci stwierdzili, że reguła na 837 stron, mająca na celu objęcie tych, którzy mogą zostać „opłatami publicznymi” w Stanach Zjednoczonych, może być najbardziej drastyczną ze wszystkich polityk administracji Trumpa ukierunkowanych na legalny system imigracyjny. Może odmawiać wiz osobom, które nie zarabiają wystarczająco dużo lub czerpią korzyści publiczne.

Rząd szacuje, że status 382 000 imigrantów można natychmiast zweryfikować na tej podstawie. Zwolennicy imigrantów obawiają się, że rzeczywista liczba może być znacznie wyższa, zwłaszcza jeśli zasada zostanie rozszerzona na miliony ludzi, którzy ubiegają się o wizy amerykańskie w konsulatach amerykańskich na całym świecie.

Departament Stanu zmienił już swój podręcznik do spraw zagranicznych w styczniu 2018 r., Aby dać dyplomatom większą swobodę w podejmowaniu decyzji o odmowie wydania wizy z przyczyn publicznych. W roku obrotowym zakończonym we wrześniu ubiegłego roku liczba odmów wydania wizy z tych powodów wzrosła czterokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Reguła ma na celu odstraszyć imigrantów od korzystania z publicznych korzyści, do których są oni prawnie uprawnieni, powiedział Rand, dodając, że badanie przeprowadzone przez Boundless wykazało, że może wyeliminować ponad połowę osób ubiegających się o wizę.

Inni zwolennicy imigrantów wyrazili zaniepokojenie, że reguła może negatywnie wpłynąć na zdrowie publiczne, zniechęcając imigrantów do korzystania ze pomocy zdrowotnej lub pomocy żywnościowej. Administracja Trumpa szacuje, że jej reguła pozwoli zaoszczędzić 2,47 miliarda dolarów rocznie na wydatkach publicznych.

Zasada wywodzi się z Ustawy o imigracji z 1882 r., która pozwala rządowi USA odmówić wydania wizy każdemu, kto może stać się „oskarżeniem publicznym”.

Ken Cuccinelli, pełniący obowiązki dyrektora US Citizenship and Immigration Services (USCIS), powiedział podczas briefingu medialnego Białego Domu, że prawo zawsze wymagało od cudzoziemców polegania na własnych zasobach, z pomocą krewnych i sponsorów, ale termin „publiczny opłata ”nigdy nie została jasno zdefiniowana.

„To właśnie zmienia się dzisiaj dzięki tej zasadzie”, powiedział Cuccinelli.

Urzędnicy stwierdzili, że definicją świadczeń publicznych jest pomoc pieniężna, w tym dodatkowy dochód z zabezpieczenia, tymczasowa pomoc dla potrzebujących rodzin, program dodatkowej pomocy żywieniowej (SNAP), większość form Medicaid oraz różne programy mieszkalnictwa publicznego.

„Podstawową zasadą jest stara amerykańska wartość i samowystarczalność” – powiedział Cuccinelli w wywiadzie dla Fox News.

To, czy ktoś jest podmiotem publicznym, zostanie ustalone na podstawie różnych pozytywnych i negatywnych czynników. Pozytywnym czynnikiem byłoby zarabianie 125 procent granicy ubóstwa, która wynosi 12490 USD na osobę i 25 750 USD na czteroosobową rodzinę.

 

Monika W

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *